Repeat after me - sjokoladepudding er best når den er hjemmelagd!
Kast det du evt. har av ferdigdessert eller pulvermiks med en eneste gang og lag denne. Eller lag denne først og så kast det du har av evt. ferdigdessert eller pulvermiks. Spiller ingen rolle i hvilken rekkefølge du gjør det, bare prøv oppskriften så er jeg helt sikker på at du vil foretrekke hjemmelagd!
Ikke er det en vanskelig oppskrift heller. Du gjør i grunnen samme steg som du ville ha gjort hadde du brukt en pulvermiks. Ingredienser blandes, det varmes opp, sjokolade tilsettes, du rører og heller over på glass. Avkjøl. Det er det. Smaken derimot er noe helt annet.
Hvilke type sjokolade du velger å bruke vil være avgjørende for smaken. Jeg brukte Freia kokesjokolade - en smak som alle liker her. Men, for all del, gjør noen sprell. Bruk en ordentlig god mørk sjokolade, kanskje til og med med litt tilsatt smak - sjokoladepudding med hint av chilli anyone?
du trenger
35g Maizena majsstivelse (ikke jevner!)
115g sukker
1 klype salt
750ml melk (jeg bruker lett, bruk hel hvis du vil)
200g kokesjokolade, hakket
1ts vaniljeekstrakt
lager 6 porsjoner
Ha melk, maizena, sukker og salt i en tykkbunnet gryte. Rør godt over varme til det tykkner (det skal ikke koke).
Tilsett sjokoladeog rør
til du har en jevn fin blanding. Hell gjennom en sil over i en større skål, gjerne med tut og fordel i porsjonsglass. Du kan selvsagt også helle det over i en skål, husk bare at det vil ta lengre tid å avkjøle/stivne. La det avkjøle på kjøkkenbenken før du kjøler det helt av i kjøleskapet. Puddingen kan gjerne stå et par timers tid i kjøleskapet.
Rasp litt sjokolade på toppen like før servering eller litt pisket krem. Vaniljesaus er selvsagt også godt tilbehør.
Sjokoladepuddingen vil ikke stivne helt, men vil ha en ganske tykk kremete konsistens. Mmmm.....



48 kommentarer:
minner litt om mousse:)
Mmm, tja, ikke helt. Mousse er mye luftigere og som regel laget med egg. Denne er mer kompakt men ordentlig fløyelsmyk. Ikke så stiv som en kjøpepudding, minner mer om yoghurt i konsistensen. :) Farlig god! :)
Sikkert kjempe godt :)
Heia hjemmelaget mat :)
OK da, skal prøve den:D
Jeg er en mat idiot, men sjokoladepuddingen må være fra Tine;)
Pulver og andre greier er æsj, men tror det er noe med barndomsminner, det er det samme mazariner fra butikken de smaker bare herlig fake.
Ha vin kveld
Liza
Oi! Også på en tirsdag da du!
@ Nina - ja, heia, heia!! :)
@ Liza - skjønner hva du mener, jeg kan ikke rive meg fra en viss peanøttsmør selv om jeg vet hva den inneholder....
@ Anna - faktisk så ble dette postet på en mandag, ikke at det gjør saken noe bedre :))
Vel, den ser himmelsk ut å må helt klart prøves:)
;D
Ja takk.Skal prøve denne til helgen :) sjelden vi har dessert men nå fikk jeg lyst til å lage, og kanskje kommer jeg for en gangs skyld til å like sjokoladepudding.
La meg til som følger her også jeg.
Vi har stort sett bare dessert når vi har besøk - og søndag hadde vi besøk :) Passer veldig bra til middager med barnefamilier - vanskelig å finne et barn som ikke liker sjokoladepudding.... Lykke til! Og hyggelig at du la deg til som følger :)
Bra blogg!
Det er Magne fra VG her. I dag har jeg valgt innlegget ditt som dagens anbefaling på Lesernes VG, du finner det nederst på forsiden til VG Nett! Vil du ha flere tips om gode blogger kan du følge Lesernes VG på http://www.facebook.com/lesernesvg og http://twitter.com/lesernesvg
Kjempegøy Magne - takk :)
Du har så mye godt på bloggen din! Blomkålsuppen var en stor hit, og jeg så denne og gikk sporenstreks på kjøkkenet og lagde den. ;) Den var kjempegod!! Helt klart reprise-maeriale, -neste gang blir de med vaniljesaus...
Vet du om kokesjokolade som ikke inneholder spor av nøtter?
Har en nøtteallergiker i heimen,som ELSKER sjokoladepudding ;)
Takk Camilla! Enig, blomkålsuppen er kjempegod og ja sjokopuddingen er også en stor suksess her hjemme (og hos nevøene mine :))
Vaniljesaus serverte vi til sjokopuddingen forrige gang - det ble nesten litt for godt :)
@ Marie - jeg leste et sted at Bocca mørk sjokolade er uten spor av nøtter, men dobbelsjekk for sikkerhetsskyld...
http://produkter.nidar.no/eway/default.aspx?pid=271&trg=Page_5665&Page_5665=5668:0:10,1824:1:0:0:::0:0
Hvor sterk er denne i smaken? ser kjempegod ut men ofte syns jeg disse blir for sterke i smaken og leter ofte etter noen som er litt søte :D
Grattis med VG I DAG :d
Nå har jeg lagd denne- ser kjempe godt ut . gleder meg til dessert i dag:)
@ Kaketina - vi var 10 som fortærte puddingen, både barn og voksne. Ingen synes den var for sterk i smaken. Du kunne lage den med en blanding av melkesjokolade og kokesjokolade hvis du ville, men jeg tror nesten det blir litt for søt.
@ Anonym - wow, skal si du hoppet rett i det :) Håper det smaker!!
Den var jo HEEELT FANTASTISK!!!! :))
Yepp, jeg og 9 andre familiemedlemmer vet det.
Nå vet du det du også :)
La oss håpe på at flere prøver oppskriften !
Hei! Denne har jeg lyst til å prøve! Men hvor får jeg kjøpt vanilje ekstrakt? Har lett over alt uten hell! Ser det brukes mye i utenlandske oppskrifter. Går vaniljesukker like bra eller?
Vaniljeekstrakt kan du kjøpe i litt mer spesialiserte matbutikker. Eller du kan kjøpe det på nett - cacas.no eller bakeshop.no bør ha det. Du kan også lage din egen, se denne oppskriften fra Kjøkkentjeneste http://kjoekkentjeneste.blogspot.com/2010/09/vaniljeekstrakt.html
Skal du lage puddingen før du får tak i eller laget vaniljeekstrakt kan du i nødsfall bruke 1/2ts vaniljeessens - du kan også sløyfe det helt.
Lykke til!
Aldrig meir Freia, dette var godt!!!
Yiipi ! :))
Lagde den nå på søndag! Veldig vellykket!!! Og så enkel å lage da!
Ja ikke sant? :)
Godt og enkelt!
den var veldig lett og skam goe!!!
Takk:)
Det var bra!
I stedet for vaniljeessens: vaniljestang! Finnes ikke noe bedre enn å bruke ekte vanilje. Skrape ut frø, kok alt med stengene, ta ut stenger før siling.
Ikke bruk vaniljeessens - bruk vaniljeesktrakt! :)
Og jeg er enig at vaniljestang er best å bruke, men i denne oppskriften foretrekker jeg ekstrakt.
Er det mulig å lage denne et par dager i forveien? :)
Ja, det kan du!
Hei
Prøvde å lage sjokopuddingen i går. Men det tykna aldri. Hvordan får du den tykk uten å koke og hvor lang tid bruker du ev på å røre i kjelen for at det skal bli tykt. Jeg holdt på i ca 20 min og prøvde også å ha i mer maizenna. Resultatet ble en ganske god suppe...
Takk for svar,
mvh Mette
Hei Mette!
Når jeg skriver et det ikke skal koke, så skal det allikevel varmes såpass opp at det nesten koker og da bør blandingen tykne. Du bruker ikke en gammel Maizena - sjekk datoen på boksen....:)
Takk for svar!
Jeg var nok ikke nærme nok kokepunktet. Spørs om jeg må prøve igjen.
mvh Mette
Beste sjokoladepuddingen jeg har smakt, og jeg er sjokoladepuddingelsker og har smakt mange varianter. Har forresten din "Christmas cake" i ovnen nå, og det lukter himmelsk. Takk for at du deler så mange herlige oppskrifter.:-)
Nå fikk jeg selv lyst på sjokoladepudding. Spørs om ikke det blir en dessert i løpet av julen. Hyggelig at du likte den! Har servert den i mange anledning bårde til store og små med stor suksess!
Håper Christmas cake var vellykket!
Lett å lage, fin konsistens, smaker godt, men alt for søt etter min smak. Men kommer garantert til å prøve den igjen, men da med halvert sukkermengde. Men dette er smak og behag, selvfølgelg:-)
Bytt ut sjokolade med et par ss mørk kakao, så blir den ikke så søt.Kompenser for fettet i sjokoladen med litt fløte eller bruk helmelk. :-)
Mindre sukker er så absolut et alternativ men prøv også å bytte ut kokesjokoladen med en som har høyere kakaoinnhold. Lykke til!
Tusen takk! Blei denne oppskrifta ettersom gubben ville ha hjemmelagd posepudding... Men ei hadde vi eller butikk... Så en fulltreffer av en, unnskyld uttrykket.. nødløsning! En sikker vinner. Godt nytt år!
Herlig!
Er det bye bye posepudding nå? :)
Hei! denne puddingen gir vann i munnen.. Tror du den kan fryses til Sjokolade Pudding Popsicles ? :)
Hei! Du skriver maizena majsstivelse (ikke jevner). Finnes det flere typer maizenaer da?
Har så lyst å prøve denne :)
Ja, Maizena (som er et merkenavn) finnes som ren maisstivelse, som du skal bruke her og som lys og mørk jevner (som du ikke skal bruke i denne oppskriften...)
@Sofie - ja, så klart, det smaker sikker veldig godt!
Eller du kan følge oppskriften på fudgsicles....se
http://www.matpaabordet.com/2011/03/fudgsicles-sjokoladeis-pa-pinne.html
Har laget denne flere ganger nå, bruker en blanding av vanlig kokesjokolade og dronningsjokolade :) Alle som har spist den har syntes den har vært nydelig :D bruker å pynte med hvitsjokolade, krem eller bær, alltid en suksess :D
Det høres ordentlig digg ut - ikke rart det blir en suksees!
Har tenkt å prøve å lage det med sjokolade tilsatt chile en gang, men har ikke kommet så langt....
Legg inn en kommentar